Bezsenność jest dolegliwością, która skutecznie potrafi uprzykrzyć życie, przyczyniając się nie tylko do nieustającego zmęczenia, przekładającego się na naszą produktywność. Prowadzi także do szeregu poważnych dolegliwości na tle zarówno emocjonalnym, jak i fizycznym, dlatego w żadnym wypadku nie powinno się tego problemu bagatelizować. Podczas snu dochodzi w organizmie do wielu cyklicznych procesów regeneracyjnych, które następują po sobie wraz z kolejnymi fazami, dlatego tak ważne jest, aby wejść w rytm, umożliwiający zapewnienie sobie odpowiedniej ilości i jakości snu. Ma to znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania mózgu, równowagi hormonalnej, a co za tym idzie zdrowia fizycznego. Dobry sen sprawia, że jesteśmy bardziej skoncentrowani, a podejmowanie logicznych decyzji i przyswajanie informacji przychodzi dużo łatwiej, dlatego bezsenność niesie za sobą negatywne skutki nie tylko w dalszej perspektywie, a daje się we znaki, nawet gdy występuje sporadycznie, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Sen jest zatem dla nas bardzo istotny, a jego deficyt prowadzić może do wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Z tego względu powinniśmy zadbać o to, aby każdego dnia czuć się wypoczętym, co z pewnością przełoży się na jasność umysłu, zdrowie fizyczne, a tym samym nasze samopoczucie.
Poznaj naturalny sposób na bezsenność jakim jest program Royal Method >>
Bezsenność – często występujący problem w społeczeństwie
Liczba osób deklarujących zaburzenia snu wzrasta sukcesywnie z roku na rok. Na początku roku XXI problem ten dotyczył co trzeciego Polaka, obecnie już aż połowy z nas. Bezsenność stała się problemem dotykającym ogromną część społeczeństwa - na bezsenność przewlekłą cierpi ok. 10% całej populacji, natomiast bezsenność okresowa dotyka ok. 30-35% populacji. Przyczyna może częściowo tkwić w zwiększającym się tempie życia, w którym odpoczynek i sen zdaje się odchodzić na dalszy plan, a idący w parze stres wpływa w efekcie destrukcyjnie na cały organizm. Czynniki powodujące zaburzenia cyklu snu mogą być jednak dużo bardziej złożone.
Kiedy zaczynamy zdawać sobie sprawę z tego czym jest sen i jak ważny jest w całym procesie naprawczym, to staje się jasne, dlaczego powinniśmy dbać o jego harmonijny przebieg. Jakie są sposoby na bezsenność i które będą najbardziej skuteczne? Wiele osób próbuje pomóc sobie wszelkiego rodzaju, dostępnymi na rynku farmakologicznymi środkami nasennymi, często jednak nie przynoszą one pozytywnych rezultatów. To, co na bezsenność będzie najlepsze to kwestia indywidualna, u jednych bowiem powodem mogą być stosowane na co dzień, źle dobrane leki czy zaburzenia psychiczne, a u innych nadużywanie alkoholu lub nadmiar czynników stresogennych. Warto więc się najpierw zastanowić czy nasz styl życia sprzyja funkcjonowaniu organizmu, a tym samym jakości snu. Wprowadzając zmiany na poziomie fundamentalnym, będziemy w stanie podnieść jakość swojego życia na wielu płaszczyznach.
Naturalne sposoby na bezsenność, porady i podpowiedzi
Co jest dobre na sen? Najlepiej rozpocząć od metod, które będą najmniej inwazyjne. W pierwszej kolejności warto sięgnąć po naturalne, domowe sposoby na bezsenność, ponieważ pomogą wyeliminować źródło problemu. W szyszynce, czyli znajdującemu się w mózgu gruczołowi, wytwarzany jest hormon, regulujący cykl dnia i nocy, a jest nim melatonina. Poza tym, że wieczorami nie powinno się przebywać w zbyt intensywnym świetle, a spać oczywiście jedynie w ciemności, to badania wykazują, że wydzielanie melatoniny najbardziej blokuje światło niebieskie, czyli te, emitowane przez czytniki e-booków, laptopy, smartfony i inne urządzenia elektroniczne, obecne w naszym codziennym życiu. Dlatego też pierwszym krokiem powinno być ograniczenie korzystania z nich wieczorami oraz całkowite zaprzestanie na co najmniej godzinę przed położeniem się spać, co w wielu przypadkach już może okazać się dobrym remedium na problemy ze snem. Domowe sposoby polegają także na nieobciążaniu jelit, czyli dbaniu o to, aby spożywane posiłki były zdrowe, lekkie, a ostatni z nich zjedzony na 3 godziny przed zaśnięciem. Ważny jest również stały cykl funkcjonowania, a więc trzymanie się podobnych godzin, w których kładziemy się spać pomoże wyregulować zegar biologiczny. Na jakość snu wpływa także wysiłek fizyczny, dlatego każdego dnia powinniśmy sobie go zapewniać choćby w minimalnym stopniu.
Nie można zapomnieć także o zdrowiu mentalnym i nie dopuszczać, aby stres życia codziennego przejął kontrolę nad naszym życiem. Dobre samopoczucie ma korzystny wpływ na wiele aspektów życia, w tym jakościowy sen, dlatego to o nie powinniśmy zadbać w pierwszej kolejności. O ile nie zawsze jesteśmy w stanie w pełni wyeliminować źródło stresu, to rozwiązanie tkwi w tym, aby nauczyć się z nim radzić, a w tym pomóc mogą metody, umożliwiające poprawę samopoczucia. Sztuczne oświetlenie ekranów, z którym w dzisiejszym świecie mamy dużą styczność warto częściej zastępować naturą, ze względu na mnogie korzyści, jakie daje przebywanie na świeżym powietrzu wśród zieleni. Praktykowanie medytacji również przyniesie wiele pozytywnych efektów. Zmiana nawyków i stosowanie higieny snu w większości przypadków powinny przyczynić się do polepszenia jego jakości, ale można wspomagać się dodatkowo gorącymi kąpielami oraz aromaterapią. Doskonale sprawdzi się w tym lawendowy olejek eteryczny, ze względu na właściwości relaksujące i uspokajające. Badania wykazują, że jego stosowanie poprawia jakość snu oraz wydłuża czas trwania fazy NREM, dlatego też olejek z lawendy często nazywany jest eliksirem snu. Istnieje także sposób na zaśnięcie w 2 minuty, a jest nim specjalna na warunki ekstremalne, stosowana w Marynarce Wojskowej metoda. Polega na rozluźnianiu kolejno mięśni twarzy, ramion, tułowia, ud i łydek, wyciszeniu myśli oraz przyjemnych wizualizacjach, na przykład, że znajdujemy się na wygodnym hamaku pod gołym niebem lub w kajaku na środku spokojnego jeziora.
Domowe sposoby na sen przyczynią się nie tylko do poprawy jakości wypoczynku, ale także samopoczucia i zdrowia, dlatego, zanim sięgniemy po rozwiązania farmaceutyczne, lepiej zdecydować się na te naturalne. Jeśli jednak stosowanie się do nich nie przynosi rezultatów, niezbędna może okazać się konsultacja z lekarzem.
Źródła:
https://zdrowie.pap.pl/psyche/domowe-sposoby-na-bezsennosc
https://zdrowie.pap.pl/srodowisko/sen-w-pomieszczeniu-ze-swiatlem-choroby
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4505755/